Nejčastější dotazy

Jak prodávat na HandlBooku?
Jak nakupovat na HandlBooku?
Lze změnit cenu nabízené knihy?
Kolik stojí vystavení nabídky na HandlBooku?
Co můžete na HandlBooku prodávat?
Obdržený předmět neodpovídá uvedenému stavu. Mohu zakoupenou knihu vrátit?
Předmět jsem zaplatil, ale neobdržel
Jak správně označit stav knihy?
Jak označit knihu jako předanou?
Jak ohodnotit kupujícího?
Co dělat, když obdržíte hodnocení, se kterým nesouhlasíte?


Jak prodávat na HandlBooku?

Prodej, nákup i výměna na HandlBooku je zcela zdarma, vyžadována je pouze registrace. Ta je velmi jednoduchá a zabere jen pár minut Vašeho času (více v Základní informace). Po dokončení můžete začít procházet svoji knihovnu. Máte v ní něco, co Vám už nepotřebujete? Detektivku, u které si pamatujete konec? Knihu o výchově dětí, i když ty Vaše už dávno odmaturovaly? Hlavně nic nevyhazujte! Naopak – knihy nafotte a můžete začít nabízet.

Vložit novou nabídku můžete prostřednictvím tlačítka PŘIDAT KNIHU nacházejícím se na horní liště, nebo v pravém sloupci. Kliknutím na toto tlačítko se dostanete na stránku pro přidání knihy:

Vyplňte údaje o knize – autora, název, stav, popis, cenu, zařaďte knihu alespoň do jedné kategorie a vložte alespoň jednu fotografii nabízené knihy (raději však více). Uveďte výši poštovného, kterou budete kupujícímu účtovat. Může zahrnovat také náklady na balné, nicméně, nezapomeňte, že nepřiměřené poštovné může kupujícího odradit. Pro případ osobního odběru vyplňte město v kolonce Osobní převzetí. Můžete pochopitelně uvést i více měst, kde jste ochotni předání realizovat. Je ale zakázáno vkládat do informací o knize jakékoli kontaktní údaje, například celou adresu, telefonní číslo, e-mailovou adresu nebo odkaz na profil na sociálních sítích. Nabízený předmět pak můžete sledovat, upravovat a mazat v menu Profil – Moje předměty.

NÁZEV KNIHY – zadejte název knihy, kterou chcete prodat, vyměnit, či darovat
AUTOR – zadejte jméno autora nabízené knihy
STAV – vyberte jeden z nabízených stavů knihy (viz. dále)
ROK VYDÁNÍ – zadejte rok, ve kterém byla kniha vydána
VAZBA – vyberte jednu z nabízených možností (tuhá, měkká, kroužková, jiná)
POPIS NABÍDKY – nabízený předmět popište co nejlépe. Čím lepší popisek, tím vyšší šance, že se předmět prodá. Minimum je 20 znaků.

PRODEJ – zadejte částku, na kterou si předmět ceníte, a kterou považujete za férovou
DÁREK – zaškrtněte, pokud chcete předmět darovat. Zároveň můžete zadat i podmínky darování, např. za odvoz, pouze při nákupu nad určitou částku, atp.
VÝMĚNA – zaškrtnutím dáváte najevo, že se nebráníte i výměně za něco jiného. Můžete doplnit, o co přesně máte zájem.
POŠTOVNÉ – zadejte částku, kterou budete požadovat za poštovné a balné
OSOBNÍ PŘEVZETÍ – pokud se nebráníte osobnímu setkání s nakupujícím, zadejte město/a, ve kterém jste ochotni se sejít a uskutečnit transakci.

FOTKY – vložte fotografie nabízeného produktu.
KATEGORIE – zvolte kategorii, do které chcete předmět vložit. Vybrat můžete až dvě kategorie.

Tlačítko ULOŽIT A ZVEŘEJNIT – po zadání všech údajů klikněte na toto tlačítko. Pokud nebude něco špatně (např. chybějící údaj), vaše nabídka se zobrazí v katalogu.

Ve vlastním zájmu se snažte co nejrychleji vyřizovat dotazy uživatelů, kteří o předmět projeví zájem. Při Vaší nekomunikaci by mohli hledat štěstí jinde.

Pokud o Váš předmět někdo projeví zájem (po zmáčknutí tlačítka „MÁM ZÁJEM“) obdržíte zprávu (v kopii na Vaši e-mailovou adresu). Poté si budete moci s kupujícím dohodnout podmínky úhrady a způsobu doručení předmětu. Sdělte mu číslo svého účtu, vyčkejte na platbu a obratem knihu zašlete. Doporučujeme o obdržení úhrady a odeslání balíčku kupujícího informovat, zároveň se zasláním čísla balíčku pro sledování, aby mohl zjistit, kde se zásilka momentálně nachází.

Doporučujeme pro klid obou stran zasílat předměty jako doporučené zásilky. Není to nutné, ale předejdete tak případným pochybám či nařčení z podvodu, pokud se balíček zatoulá.

Až balíček dorazí (nebo si jej předáte osobně), stačí už jen předmět označit jako předaný a kupujícího ohodnotit (viz. dále).


Lze změnit cenu nabízené knihy?

Cena předmětu je pohyblivá veličina, se kterou můžete podle libosti pracovat. Při obchodování věnujte například pozornost tomu, kolik uživatelů má knihu ve sledování, zda někdo nabízí stejnou, atd. Pokud stále nemá svého zájemce, je ideální ji zlevnit. Pokud knihu zlevníte minimálně o 10%, dojde k jejímu posunutí v katalogu na hlavní stránku mezi novinky a bude viditelná pro všechny příchozí návštěvníky.

Pokud chcete předmět zlevnit, klikněte na MOJE PŘEDMĚTY nahoře v hlavní liště a v katalogu zvolte nabídku, jejíž cenu chcete upravit. Na kartě produktu pak klikněte na tlačítko UPRAVIT a stávající cenu jednoduše přepište a uložte kliknutím na tlačítko Uložit a vystavit. Zobrazí se výrazný proužek Zlevněno a váš předmět se objeví na jednom z předních míst v katalogu.


Jak nakupovat na HandlBooku?

Nakupování na HandlBooku je pro uživatele to nejjednodušší. Prvním krokem k nákupům je registrace (více v Základní informace), která Vám zabere jen pár minut. I bez registrace ale můžete prohlížet kategorie, nebo vyhledávat pomocí fulltextového vyhledávače podle autora nebo klíčového slova. V jednotlivých kategoriích pak můžete předměty řadit podle ceny, názvu nebo data přidání. V profilu každého prodejce je pak možné prohlédnout si veškeré předměty, které prodávající nabízí k prodeji či výměně. Na kartě produktu, o který máte zájem, stačí kliknout na tlačítko MÁM ZÁJEM a prodejci napsat krátkou zprávu (např. „Dobrý den, měl bych zájem o vaši knihu. Je ještě k mání? Děkuji.“) Zároveň se v této zprávě máte možnost zeptat na doplňující informace. Pokud dotazy nemáte, dohodněte se s prodávajícím na podmínkách platby a doručení. Ujasněte si veškeré detaily a předejdete tak případnému nedorozumění.

V případě objednávky více knih od jednoho prodejce se například můžete domluvit na výši poštovného. Prodejce má možnost konečnou výši poštovného upravit podle aktuální váhy objednaného zboží. Případně při odběru více kusů, naopak může prodejce nabídnout slevu. Proto je dobré si všechny tyto záležitosti předem v komunikaci ujasnit. Prodejce by Vám poté měl zaslat své číslo bankovního účtu, na které provedete úhradu. Je dobré prodejce o provedené úhradě informovat. Není to nutné, ale v případě, že má více prodejů, si může Vaši platbu ohlídat a okamžitě po obdržení peněz zboží odeslat (nedochází tak ke zbytečným prodlevám). Není vyloučeno ani zasílání na dobírku, ale vzhledem k výši cen poštovného většina prodejců tuto možnost nenabízí.

Až Vám zboží v pořádku dorazí, nezapomeňte prodejce ohodnotit. Hodnocení je důležitým ukazatelem důvěryhodnosti uživatele. Proto doporučujeme všem (nakupujícím, prodávajícím i handlujícím), aby dávali hodnocení podle svého nejlepšího svědomí po každé transakci, at už bude komentář negativní nebo pozitivní. Prodejce získává kladné hodnocení, pokud zboží odesílá rychle a v prezentované kvalitě, dobře zabalené a pokud přistupuje kladně k vyřizování případných reklamací nebo stížností. Kupující získává kladné hodnocení za rychlou platbu za objednané zboží. Své obdržené hodnocení můžete sledovat v menu Profil – Hodnocení.

Funkci hodnocení najdete vpravo nahoře ve Vaší komunikaci o předmětu po tom, co označíte předmět tlačítkem Předáno.


Kolik stojí vystavení nabídky na HandlBooku?

Prodej, nákup i výměna knih na HandlBooku je zcela zdarma, stejně jako registrace a další funkce.


Co můžete na HandlBooku prodávat?

Vše, co můžete zařadit mezi knihy a tiskoviny. Nabídnout můžete knihy pro dospělé i děti, beletrii i poezii, knížky humorné i odborné, učebnice i atlasy. Zároveň můžete nabízet komiksy a časopisy.

Pouze se snažte co nejpřesněji zařadit nabízenou knížku do správné kategorie. Zvýšíte tak šanci, že kniha brzy najde svého nového majitele. K tomu jsme pro vás připravili možnost zařadit knihu dokonce do dvou kategorií.

Z katalogu budou vyřazeny všechny nabídky, které by hanobily nebo podněcovaly nenávist k národu, rase, náboženství či etnické skupině osob.


Jak správně označit stav knihy?

Když nahráváte novou nabídku, věnujte chvíli času zjištění stavu své knihy. Pokud je nová, nebo vypadá jako nová, označte stav „Jako nová“. Pokud má pouze znaky přečtení, mírného opotřebení, ale žádnou z níže uvedených vad, můžete stav označit za „Velmi dobrý“.

Věnujte hlavně pozornost tomu, jestli:

– desky nejsou roztržené nebo natržené, špinavé
– stránky nejsou ohmatané, špinavé, polité, případně slepené
– nechybí nějaká část, nejsou uvolněné listy
– nemají v textu poznámky, nebo podtrhávání
– hřbet knihy není zlomený (při odkládání knížek „naplacato“)

Na všechny případné vady musíte v textu upozornit. Zatajení skutečného stavu se může projevit na Vašem hodnocení.

Předměty, které mají některé z uvedených vad, samozřejmě můžete na HandlBooku také nabízet, ale kupující o nich musí být informován – uveďte jejich stav jako Mírně opotřebená případně Poškozená a nezapomeňte všechny vady uvést v popisu. Případně vyfotte předmět tak, aby byly vady viditelné i na fotografiích.

Podívej se na popisy jednotlivých stavů předmětů a podle toho se rozhodněte, kam předmět zařadit:

JAKO NOVÁ – úplně nová nebo v tak bezvadném stavu, jako z obchodu
VELMI DOBRÝ – bez velkých vad, má pouze znaky použití. Stále vypadá skvěle a nemusíme se za ni stydět.
MÍRNĚ OPOTŘEBENÁ – pár drobných vad, které vyjmenujete v textu (např. je ohmataná, má založené rohy.)
POŠKOZENÁ – kniha má některé z výše uvedených vad
VELMI POŠKOZENÁ – kniha má citelné poškození, nicméně informace v ní obsažené mohou dál posloužit.


Jak označit knihu jako předanou?

Vždy doporučujeme označit knížky, které už našly nového majitele jako „Předáno“. Tím už nebude v katalogu viditelná pro další zájemce a nedojde tak k případnému nedorozumění.

V Moje předměty kliknete na nabídku, kterou jste již prodali/vyměnili a následně na tlačítko PŘEDÁNO. Zobrazí se Vám seznam zájemců, kteří o Vaši knihu projevili zájem. Vyberte uživatele, kterému jste knihu předali/odeslali, klikněte na jeho uživatelské jméno (přezdívku). Následně vyberte druh hodnocení (pozitivní, neutrální či negativní), můžete využít předem připravené věty, případně napište text svého hodnocení.

Klikněte na Odeslat hodnocení. Tím jednak označíte knihu jako předanou a zároveň udělíte hodnocení kupujícímu.


Obdržený předmět neodpovídá uvedenému stavu. Mohu zakoupenou knihu vrátit?

Berte prosím v potaz, že portál HandlBook je ve své podstatě internetový bazar, nikoliv e-shop. Do obchodů mezi jednotlivými uživateli nijak nezasahujeme a nemáme nad nimi žádnou kontrolu.

Pokud nejde vyloženě o porušení pravidel a zatajení skutečného stavu prodávaného předmětu, pak je nejjednodušší knihu na HandlBooku opět nabídnout k prodeji či výměně. Můžete se samozřejmě pokusit s prodejcem dohodnout o vrácení, ale nezapomeňte, že pokud nejde přímo o zatajení skutečného stavu předmětu (např. kniha je potrhaná nebo politá, i když byla deklarovaná jako ve skvělém stavu), nemusí prodávající Vaší žádosti vyhovět.

Pokud by tato situace skutečně nastala (skutečný stav neodpovídá jeho popisu), podívejte se na naše bezpečnostní tipy (viz. níže) nebo nás kontaktujte přes kontaktní formulář.


Předmět jsem zaplatil, ale neobdržel

Protože HandlBook za vzájemné obchody nenese žádnou zodpovědnost a ani se jich žádným způsobem neúčastní, nemůžeme výsledek obchodní transakce nijak ovlivnit. Doporučujeme Vám postupovat následovně:

1) Neprodleně doporučujeme napsat prodejci zprávu o tom, že zásilka dosud nedorazila. Pokud byl předmět zaslán jako doporučená zásilka, vyžádejte si číslo zásilky a zjistěte, kde se momentálně nachází. Zjistit to můžete na stránkách České pošty, DPD, PPL, DHL, GLS, Uloženka.

2) V případě, že prodejce přestal komunikovat, odmítá zaslat číslo zásilky, případně předmět vůbec neodeslal nebo nechce poslat peníze zpátky, urychleně informujte administrátory HandlBooku přes Kontaktní formulář. Uveďte uživatelské jméno prodejce (jeho přezdívku, pod kterou se přihlašuje), částku, předmět, o který se jednalo, a pošlete nám kopii Vaší komunikace.

3) Když nic z výše uvedeného nepomůže, zajděte na nejbližší policejní stanici a podejte hlášení o podvodu. Na hodnotě nezáleží, policie je povinna to řešit, i když jde jen o přestupek.


Jak ohodnotit prodejce?

Najděte ve zprávách komunikaci, kterou jste s prodávajícím vedli na základě Vašeho zájmu o danou knihu. Vpravo nahoře v komunikaci je tlačítko Odeslat hodnocení. Klikněte na něj a zobrazí se stránka pro udělení hodnocení. Zde stačí zvolit druh komentáře (pozitivní, neutrální či negativní) a zvolit jedno z nabízených přednastavených hodnocení., případně doplnit o vlastní slovní popis (například „příjemná komunikace“) a kliknout na Odeslat hodnocení. Takto ohodnocený předmět se zároveň přidá do statistiky získaných knížek ve Vašem profilu. Prodejce získává kladné hodnocení, pokud zboží odesílá rychle, pečlivě zabalené a v prezentované kvalitě a pokud přistupuje kladně k vyřizování případných reklamací nebo stížností.


Jak ohodnotit kupujícího?

Máte dvě možnosti:

1) Ve svých zprávách najděte komunikaci, kterou jste s kupujícím vedli na základě zájmu o danou knihu. Vpravo nahoře v komunikaci je tlačítko Odeslat hodnocení (nejprve musíte kliknout na PŘEDÁNO, pokud jste tak již neučinili). Klikněte na něj a zobrazí se stránka pro udělení hodnocení. Zde stačí zvolit druh komentáře (pozitivní, neutrální či negativní) a vybrat základní přednastavené hodnocení. Případně můžete doplnit vlastní slovní popis (například „příjemná komunikace“) a kliknout na Odeslat hodnocení. Takto ohodnocený předmět se zároveň přidá do statistiky předaných knížek ve Vašem profilu.

2) Předanou/odeslanou knihu nalezněte ve svém katalogu a označte ji tlačítkem „Předáno“. Zobrazí se seznam zájemců, se kterými jste byli v kontaktu. Vyberte uživatele, kterému jste knížku poslali, klikněte na jeho uživatelské jméno (přezdívku). Následně vyberte druh hodnocení, napište text svého hodnocení, případně můžete využít předem připravené komentáře. Klikněte na Odeslat hodnocení. Tím jednak označíte knížku jako předanou a zároveň udělíte hodnocení kupujícímu.


Co dělat, když obdržíte hodnocení, se kterým nesouhlasíte?

Hodnocení je důležitým ukazatelem důvěryhodnosti uživatele. Proto doporučujeme všem (nakupujícím, prodávajícím i handlujícím), aby dávali hodnocení podle svého nejlepšího svědomí po každé transakci, at už bude komentář negativní nebo pozitivní. Zároveň však myslete na to, že jednou odeslané hodnocení nelze opravit (to mohou udělat pouze administrátoři).

Pokud nebudete souhlasit s hodnocením, které jste dostali, neprodleně kontaktujte uživatele, který vás ohodnotil, a zjistěte, co se mu nelíbilo. Může se jednat jen o nedorozumění.

Pokud považujete své hodnocení za nesprávné, případně reaguje protistrana urážlivě – kontaktujte nás přes kontaktní formulář. Váš případ prošetříme.

Nicméně administrátoři nemohou odstranit žádné hodnocení, které bylo uděleno na základě proběhlé transakce, a které respektuje naše pravidla.